PERSPEKTÍVA č. 2/2005

 

Vystrojenie do služby

Usiluj sa osvedčiť pred Bohom ako pracovník, ktorý sa nemá za čo hanbiť, ktorý správne podáva slovo pravdy. (2Ti 2,15)

Každé Bohom vnuknuté písmo je aj užitočné na učenie, na karhanie, na naprávanie, na výchovu v spravodlivosti, aby Boží človek bol súci a pripravený na každé dobré dielo. (2Ti 3,16-17)

A čo si počul odo mňa pred mnohými svedkami, zveruj to spoľahlivým ľuďom, ktorí budú schopní vyučovať aj iných. (2Ti 2,2)

Vyučovanie bolo podstatnou súčasťou služby Pána Ježiša na zemi. To isté sa dá povedať o službe apoštolov. Jedno slovenské príslovie výstižne hovorí, že nikto učený z neba nespadol. Podobne by sa dalo povedať, že nik nespadol z neba „súci a pripravený na každé dobré dielo“. Ak takými túžime byť, nebude to bez patričnej prípravy a učenia - osamote s Božím slovom či dobrou literatúrou, v zbore, v službe po boku skúsenejších pracovníkov. Uvedomujeme si, že v tejto oblasti prípravy na čo najlepšiu službu v Božom diele máme čo doháňať. Aj preto jedným z hlavných cieľov KC BEREA je výchovná a vzdelávacia práca. Budeme hľadať a skúšať dostupné spôsoby biblického, teologického i praktického vzdelávania, ktoré sú po obsahovej i formálnej stránke vhodné k uplatneniu v prostredí Kresťanských zborov na Slovensku.

Jednou perspektívnou formou štúdia je diaľkové vzdelávanie na vysokoškolskej úrovni pre všetky oblasti kresťanskej služby. V apríli sa konala v biblickom centre v Dömösi (Maďarsko) medzinárodná porada o potrebách a možnostiach takéhoto vzdelávania, dostupného aj pre kresťanov z bratských zborov v strednej a východnej Európe. Zo Slovenska sa na nej zúčastnili Jozef Abrman, Robin Rushing a Peter Kozár. Z viacerých európskych krajín prišli bratia, ktorí majú bohaté skúsenosti s vyučovaním. Prežili sme tam dva dni intenzívnych rozhovorov, výmeny pohľadov a skúseností i modlitieb za Božie vedenie v tejto oblasti kresťanskej služby. Pre celý tento projekt je veľmi dôležitá atmosféra ozajstného partnerstva, kde všetci sa môžu niečo naučiť od druhých a vzájomne sa obohatiť.

Za projektom diaľkového vzdelávania stoja aj bratia Roger Brind (Wales),
Henryk Turkanik (Poľsko), Ian Burness (Anglicko) a Paul Kalthof (Nemecko)

A čo sa skrýva za tými slovami o „vysokej akademickej úrovni“? Ide o kurzy na univerzitnej úrovni (aj s akreditáciou nejakej vzdelávacej inštitúcie) vyučované diaľkovo, s výdatným využitím internetu (tzv. e-learning), spočiatku len v angličtine. K dispozícii budú aj tútori, aby bol v potrebnom rozsahu zabezpečený osobný kontakt študenta a učiteľa.

Podľa pôvodného projektu by to mal byť štvorročný vzdelávací program, ktorý je však modulárny, t.j. výber kurzov a tempo sa dá individuálne prispôsobiť potrebám študujúceho. Veríme, že takáto forma vzdelávania by mohla „zalepiť“ istú časť medzery, ktorej existenciu u nás pociťujeme. O ďalšom vývoji a možnostiach zapojiť sa budeme čitateľov Perspektívy informovať.

Peter Kozár

Vzdelávacie aktivity podporované KC BEREA

  • Kurz Zvestovanie a výchova učeníkov vedený Samuelom Húšťom ukončili v Trenčíne, prebieha v Rači a v stručnejšej podobe v Nitre.
  • Školenie starších zborov vedené br. Milanom Michalkom st. absolvovali starší bratia z Rače, Pezinka, Modry, Nového Mesta a Trenčína. Zvažujeme jeho zopakovanie v inom regióne Slovenska.
  • Pripravujeme kurz Biblický výcvik zborových pracovníkov - budete o ňom informovaní v ďalších vydaniach Perspektívy.
(pko)

začiatok   |   obsah   |   nasledujúci článok